Jak se zbavit předvánočního stresu?

Blíží se Vánoce a s tímto obdobím je pro mnoho lidí spojeno jakési zrychlení. Potřeba stihnout do konce roku všechno, co jsme dosud nestihli. Většinou máme všechno, co potřebujeme, často i všechno, co nepotřebujeme, a přesto jsme ve stresu. Stresu z toho, co všechno musíme a co všechno bychom ještě měli…

„Jak to všechno stihnu?“
„Budu mít pro všechny dárky?“
„Stihnu všechno uklidit?“
„A napéct?“
„A v práci všechno dokončit, ať mám od ledna klid…“

Je to opravdu důležité?

Nedávno mi psala kamarádka příběh muže, kterého náhodně potkala. Byl připoután na vozíček, bez schopnosti mluvit. Byl mladý a nebylo to dlouho, co byl ještě zdráv. Také chtěl všechno stihnout, vytvořit pro rodinu krásný domov, ve kterém nebude nic chybět. Věnoval tomu veškerou svou energii. Už mu žádná nezbyla pro něj samotného. Má domov, ve kterém nic nechybí, jenže…

Naše tělo reaguje na stres po svém. Chce nás zastavit, aby nám ukázalo, co se odehrává někde hluboko uvnitř nás. Domnívám se, že stres je jakýsi rozpor mezi tím, co opravdu chceme a co ve skutečnosti děláme. Asi věčnou otázkou je, proč tedy děláme něco, co ve skutečnosti nechceme.

Jsme ve stresu a přitom sedíme, nebo stojíme někde, kde můžeme dýchat, nemáme hlad, jsme v bezpečí a o naše blízké je postaráno. Mohlo by nám být krásně, ale není.

Je to v hlavě. V naší hlavě. Nešlo by tedy přepnout kanál?

Rozhlédněte se kolem sebe. Je jedno, jestli jste zrovna v tramvaji, v metru, v obchodě, v práci, či doma. Co vidíte? Kde je ten stres? Ukažte na něj. Není tam? Možná ho uvidíte v některých lidech. Jak na vás působí? To je to, co chcete? Jedeme ve svých starých myšlenkových vzorcích, které často nejsou naše. Zvyk řídí naše činnosti a my nemáme čas se zamyslet nad tím, jestli je to opravdu to, co jsme vždycky chtěli. Stres je jenom v naší hlavě. A jen my ho můžeme pustit pryč. Lusknutím prstů.

Jak se zbavit předvánočního stresu?

 • 1. Zastavte se.
  Zkuste to. Jednoduše se na chvíli zastavte, pokud to jde, posaďte se a dovolte si na chvíli "něco" nestihnout. Co se stane, když nestihnete to, za čím se zrovna ženete? Jaký to bude mít vliv na váš život?
 • 2. Zbavte se všeho, co ve vaší hlavě začíná slovem MUSÍM.
  Jaký je to pocit, když si představíte, že nic z toho nemusíte? Nabíhají vám argumenty, proč to nejde? Proč "opravdu" musíte? Nevěřím tomu, že byste je nedokázali rozbít.
 • 3. Věnujte čas sami sobě.
  Vzali jste si dovolenou na úklid? Kašlete na to, zavolejte kamarádce a jeďte spolu na výlet. Nebo si jen tak lehněte a přečtěte si knížku, jděte do kina, nebo na masáž. Co ocení vaši blízcí víc? Vyleštěný sporák, nebo pohodovou a veselou bytost?
 • 4. Dělejte jen to, co vás opravdu baví.
  Baví vás péct cukroví? Tak s chutí do toho, ale pokud ne, proč se s tím trápíte? Člověk by měl dělat, co ho baví, aspoň jednou za den. Neznám nic lepšího na uvolnění stresu, než pohroužit se do oblíbené činnosti. Že na to nemáte čas? Nemáte čas na sebe? A kdy bude ten správný okamžik?
 • 5. Dostaňte to z hlavy.
  Náš mozek nemá rád nedokončené věci. Proto na ně musíme neustále myslet. Je to jako s tou písničkou, která se vám od rána honí v hlavě, asi jste ji neslyšeli do konce a tak na ni váš mozek stále pracuje... Vezměte si do ruky diář a zapište si do něj vše, co chcete stihnout, vše co není dokončené. Napište si tam termín, kdy na tom začnete pracovat. Nelze dělat více věcí najednou, to víme, ale je třeba zároveň osvobodit svou mysl od toho, aby to neustále řešila. Tento týden už nemusím myslet na to, či ono. Mám to poznačené. To je informace směrem k naší hlavě. Už na to nemusí myslet.
 • 6. Akceptace
  Často se dostáváme do stresu z toho, že se nám něco nepovedlo, že jsme udělali chybu, která nelze napravit. Když se nad tím zamyslíme, pokud se stalo něco, co už nelze změnit, není zbytečné se tím dále trápit? Pokud se to týkalo někoho dalšího, jistě jste se omluvili. To stačí. Už to pusťte.
 • 7. Ozvučte to
  Řekněte to nahlas. Kamarádce, partnerovi, rodině, je jedno komu, ale vypusťte všechno, co vás stresuje. Vypovídejte se včetně vašich rozhodnutí, co prostě letos dělat nebudete a proč. Nejen, že se uvolní napětí ve vaší hlavě, ale zároveň s konstatováním svého rozhodnutí budete mít konečně pocit, že to opravdu jde. Zkuste si to.

Těšíte se na vánoce? Přemýšleli jste někdy nad tím, na co se vlastně těšíte? Většina lidí má vánoce spojené s pohodou, radostí, setkání s rodinou, odpočinkem, či aktivitou, kterou děláme rádi.

Zatím jsem nepotkala nikoho, kdo by mi řekl, těším se na vánoce proto, že budu mít konečně uklizeno a všechno hotovo.

Lenka

Pomáhám ženám, vidět svět krásnější. Vidět, co jsou jejich skutečné potřeby a co jsou jen náhražky. Kdo jsem a co dělám, si můžete přečíst tady >>

Komentáře