Máte se rádi?

Radan je úspěšný podnikatel. Podnikat začal hned po revoluci, no vlastně by se dalo říct, že podnikal, i když to oficiálně ještě nešlo. Jeho projekty mu doslova rostly pod rukama. Rodina ho podporovala ve všem, co začal a kolem sebe měl přátelé, kteří na tom byli podobně jako on.

Samozřejmě, že začátky nebyly lehké, ale Radan měl energie na rozdávání. Dalo by se říct, že žije svůj sen. Jediné, co ho trápilo byli lidé se kterými spolupracoval. Nějak si s nimi nerozuměl.

Je to problém, vlastně si všechno musím udělat sám. Nikdo to neudělá podle mých představ. A je to čím dál horší. Mám pocit, že mi hází klacky pod nohy.“

Lidi měl rád a pomohl, komu mohl, bez ohledu na to, jestli se jednalo o kamaráda, jeho zaměstnance, nebo někoho cizího. Pamatuji si, jak vezl do Prahy kufr pro jednu starší paní, která si ho zapomněla na peróně. Své zaměstnance bral jako kamarády, a tak se k nim i choval. O to větší bylo jeho rozčarování, když mu to nikdo nevracel.

Nedávno jsme se potkali. Vždycky jsem ráda, když ho vidím, je to ten typ člověka, co je vám s ním prostě fajn.

„Pokud něco nezměním, tak vybouchnu, nebo mě odvezou do blázince,“ byla jeho první slova.

„Řekněte mi, co mám dělat? V čem jsem dobrý?“ „Proč si mě nikdo neváží? Tolik jsem pro ně udělal a nikdo se ke mně nechová s úctou.“

Zeptala jsem se ho, „co děláte rád? Co vás baví? Řekněte mi vy sám, v čem jste dobrý?“

Odpověď zněla, „nevím„. Uvědomila jsem si, že při předchozích setkáních Radan vždy hovořil o tom, co se mu na sobě nelíbí a co by chtěl změnit. Tak jsem trvala na tom, ať popíše své silné stránky, ať řekne, co je na něm dobrého. Nedostala jsem z něj více než, „no mám smysl pro humor“.

Náš další rozhovor se pak již ubíral směrem k novým projektům. Směrem, že je zapotřebí zbourat, či opustit to staré a stavět nové. S novými lidmi, na novým místě. Dělal jsem to špatně, ale teď začnu znovu.

Jedno rčení říká: „Nedělej ostatním to, co nechceš, aby dělali druzí tobě.“ Mě u Radana napadlo rčení opačné,

Nedělej sám sobě to, co nechceš, aby ti dělali ostatní.“


Lenka
Pomáhám ženám, vidět svět krásnější. Vidět, co jsou jejich skutečné potřeby a co jsou jen náhražky. Kdo jsem a co dělám, si můžete přečíst tady >>
Komentáře